door Carina van der Walt •
Hij staat sinds 2005 in Oss op de rotonde in de kruising van Julianasingel en Kantsingel. Uitdagend als een stier – geen gecastreerde kerststal-os. In een paar vloeiende lijnen heeft Sjef Hoogstede als ontwerper zich mogelijk door Picasso laten inspireren. Zowel de naar voren gedraaide hoorns als de stierenkop zijn van opzij herkenbaar Picasso.
Contrast in kleur en textuur is bijzonder treffend in dit beeld. De draagconstructie van de Poort van Oss is volledig van cortenstaal – oranjebruin en hoe ouder hoe grover van textuur. Daarop zijn stroken RVS (roestvrij staal) gemonteerd – glad en glanzend. Wanneer je van aangezicht tot aangezicht voor deze stier staat, zie je een hoge iets golvende zilveren lijn met hoorns.
Opmerkelijk siert een stierenkop ook de gevel van een huis op een kruising in Oss. Wat heeft Oss met zo’n robuust mannelijk beest? Is Oss een rijke gemeente? Waar komt het geld in Oss vandaan? De vleesindustrie? Dit beeld doet me denken aan de stier bij de effectenbeurs in Sandton – het rijke zakencentrum van Johannesburg. Oss wil niet bekend staan als een rijke stad, maar uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de gemeente in 2025 ongeveer 2100 miljonair-huishoudens rijk is. Oss met ballen!
Redacteur Carina van der Walt schrijft tweewekelijks op woensdag een column over kunst in de openbare ruimte ergens in Noord-Brabant.
Lees eerdere afleveringen van de column van Carina van der Walt op Brabant Cultureel
Foto’s > Carina van der Walt. Beeldbewerking > Hans Lodewijkx
© Brabant Cultureel 2026

