Liselot Cobelens verbeeldt vraagstukken over klimaatverandering in textiel

Je zult maar Cobelens heten en wandkleden ontwerpen die doen denken aan gobelins. Hoe mooi is dat? In samenwerking met Weverijmuseum Geldrop maakte Liselot Cobelens jacquard-geweven kleden voor haar project ‘Het Brabantse landschap als draad’. Dat in het verlengde ligt van het project ‘Terra Brabant’ over vraagstukken rond droogte, klimaatverandering en menselijk handelen. 

door Irma van Bommel (tekst & foto’s)

‘Terra Brabant’, vervaardigd in opdracht van de Provincie Noord-Brabant, is een geknoopt wandtapijt dat is uitgevoerd in samenwerking met CS Rugs in Asten en dat in reliëf een stukje Brabants landschap verbeeldt met rivier, bossen, vennen, veengebieden en landbouwgrond tussen twee steden. Daarnaast hangen de jacquard-geweven kleden die Liselot Cobelens (’s-Hertogenbosch 1994) in samenwerking met het Weverijmuseum ontwikkelde door historische en nieuwe technieken te combineren. Met verschillende kleuren en hoogteverschillen in het weefsel verbeeldt zij Brabantse heide- en veenlandschappen met waterlelies.

Geknoopt tapijt ‘Terra Brabant’ van Liselot Cobelens in het Weverijmuseum in Geldrop
Jacquart-geweven kleden ‘Het Brabantse landschap als draad’ (detail)

Het tapijt en de geweven kleden zijn te zien in een doorgang die eigenlijk net te smal is om voldoende afstand tot de werken te kunnen nemen en de dieptewerking te ervaren. Op de tegenoverliggende wand hangt het eerder door Cobelens gemaakte, geknoopte tapijt ‘California Drought’ dat een beeld schept van de situatie in Californië, waar minder sneeuwval en smeltende gletsjers in Yosemite Park zorgen voor droogte in lager gelegen gebieden. Voor dit project werkte ze samen met klimaatonderzoekers van de Universiteit van Berkeley. Ook dit tapijt is in de expositie gecombineerd met in samenwerking met het museum ontwikkelden jacquard-geweven kleden, in dit geval van verschillende Amerikaanse landschappen.

Geknoopt tapijt ‘California Drought’. Het witte garen bovenin verbeeldt het laatste restje sneeuw in Yosemite Park. 

Eigen foto’s als basis

Voor alle geweven kleden geldt dat eigen foto’s, ingezoomd op de verschillende landschappen, dienden als basis voor de weefsels. Liselot Cobelens volgde de opleiding Ruimtelijk Vormgeven bij SintLucas in Boxtel. Daarna studeerde ze aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Zij heeft haar studio gevestigd in ’s-Hertogenbosch.

In de museumshop worden producten verkocht die in het museum worden geweven. Slaat het Weverijmuseum met de samenwerking met een designer-beeldend kunstenaar een nieuwe weg in, in navolging van het TextielLab in Tilburg en EE Exclusives in Heeze? We gaan het zien.

‘Het Brabantse landschap als draad’ is nog t/m 29 maart 2026 te zien in Weverijmuseum Geldrop.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *