Brabant is gezegend met maar liefst vijf professionele gezelschappen die zich richten op theater of dans voor kinderen. Het Eindhovense Oortwolk is de jongste aan het firmament. Opgericht in 2020 heeft Oortwolk een mooi visitekaartje afgegeven met ‘poëtisch jeugdtheater’. De voorstelling ‘Het zonnetje in huis’ is daarvan een voorbeeld.
door Emmanuel Naaijkens • fotografie > Jesse Hanssen
Laat nou net op de dag dat de zon sinds lange tijd weer volop schijnt, de voorstelling ‘Het zonnetje in huis’ op het programma staan van het Natlab in Eindhoven. Terwijl het in de hippe wijk Strijp op de terrassen zoeken is naar een plaatsje, zoeken kinderen, vergezeld van hun (groot)ouders, vol verwachting een plekje in de theaterzaal. Hier in het Natlab speelt het jeugdtheatergezelschap Oortwolk een thuiswedstrijd, want afkomstig uit Eindhoven.

Vijf jaar geleden opgericht onder leiding van artistiek leider Suzanne van der Horst en nu al een gevestigde naam. En dan te bedenken dat in die periode het theaterleven nog een tijd heeft stilgelegen vanwege corona. Dat Oortwolk een verrijking is van het jeugdtheater is ook de subsidiegevers opgevallen. Vier jaar lang kunnen de Eindhovense theatermakers rekenen op financiële steun van rijk, provincie en gemeente.
Geestig en poëtisch jeugdtheater
Oortwolk brengt, zoals dat zelf omschrijven, ‘geestig en poëtisch jeugdtheater’. ‘Het zonnetje in Huis’ is daarvan een recent voorbeeld. Het verhaal gaat over twee buren Meneer Snor (Bas Klemann) en het meisje Iggy (Tegest Pecht Guido) die het met elkaar moeten zien te rooien. Dat gaat aanvankelijk niet zonder strijd, want wat de een leuk vindt, wekt ergernis op bij de ander.

Dat leidt tot vermakelijke, hilarische, slapstickachtige en absurde situaties die tegelijk heel herkenbaar zijn. Onbeduidende meningsverschillen worden uitvergroot, goede bedoelingen over en weer verkeerd begrepen. Uiteindelijk komt het natuurlijk allemaal goed, als je iedereen maar de ruimte geeft om zichzelf te zijn – de moraal van het verhaal.

Het is een vrolijke en gelaagde voorstelling dankzij het aanstekelijke spel van Pecht Guido en Klemann. Zij zijn elkaars volstrekte tegenpolen, zowel fysiek als in karakter. Meneer Snor is een boomlange man in een net pak, Iggy een kleine stuiterbal met een grote bos haar. De wat knorrige buurman houdt van orde en netheid en alles op zijn tijd, de buurvrouw is een heuse spring-in-’t-veld die als wervelwind over het podium gaat. Zij is nieuwsgierig en avontuurlijk en hij volgt de gebaande paden. Ze spelen het spel van aantrekken en afstoten met veel verve en hun gezichtsuitdrukkingen spreken boekdelen.



Grote en Kleine Beer
Kantelmoment is de ingetogen, poëtische scene waarin de twee buren naar de nachtelijke hemel bezaaid met sterren kijken. Ze vinden elkaar in de verwondering over het oneindige heelal en de sterrenbeelden als de Grote en Kleine Beer. Het is een moment dat bij de kinderen in de zaal maximaal appelleert aan hun betoverende verbeeldingskracht.
De twee acteurs weten de kinderen van het begin tot het eind te boeien, zelfs de hele kleintjes die eigenlijk niet de doelgroep zijn van deze voorstelling die staat aangekondigd als vanaf vier jaar. En dat zegt ook wel wat. Want geen kritischer publiek dan kinderen.

‘Het zonnetje in Huis’ door jeugdtheater Oortwolk. Spel: Bas Klemann en Tegest Pecht Guido. Idee en regie: Suzanne van der Horst. Voice-over: Rick Paul van Mulligen. Decor: Jan Dams. Vormgeving: Femke Klinkenbijl / Atelier Fritz. Dramaturgie: Iris Spanbroek.
Van de voorstelling is ook een prentenboek gemaakt dat voor € 15,00 te koop is.
‘Het zonnetje in huis’ is zowel op scholen als in theaterzalen te zien.
Meer over jeugdtheater op Brabant Cultureel
© Brabant Cultureel 2025
